Większość ludzi na całym świecie obchodzi Nowy Rok 1 stycznia, który to wyznacza początek roku w kalendarzu gregoriańskim. Jest to święto państwowe w wielu krajach, obchodzone z pompą, fajerwerkami, pochodami, odczytami i różnymi uroczystościami. Czas ten przepełnia radość, życzenia i oczywiście noworoczne postanowienia. Bez wątpliwości jest to jedno z najbardziej popularnych świąt na całym świecie. Oprócz faktu, że przynosi nam dzień wolny od pracy, jest też symbolicznym postawieniem kroku ku nowemu, i miejmy nadzieję, lepszemu czasowi w naszym życiu. Pora hucznie wkroczyć w 2019 rok!W Nowym Roku potrzebujesz oddać ważny projekt tłumaczeniowy w ręce zaufanego tłumacza? Zależy ci na specjaliście z najwyższej półki, którego nazwisko to gwarancja jakości? W takiej sytuacji rozważ udanie się do renomowanego biura tłumaczeń. Największym plusem takiego rozwiązania jest dostęp do wielu świetnych ekspertów, których doświadczenie, wiedza i umiejętności sprawiają, że nawet najdrobniejszy szczegół ich pracy jest dopięty na ostatni guzik.
Wkraczając w Nowy Rok
Nowy Rok to święto narodowe obchodzone 1 stycznia, pierwszego dnia Nowego Roku, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.
W tym dniu na niebie rozbłyskują się kolorowe fajerwerki – bardzo często organizowane są oficjalne pokazy gromadzące tłumy. W wielu miejscowościach odbywają się widowiskowe parady noworoczne, przemawiają ważne osobistości, odbywa się wiele imprez okolicznościowych. W ostatnim czasie stały się także popularne np. noworoczne kąpiele Morsów, zazwyczaj tym wydarzeniom towarzyszy zbiórka pieniędzy na jakieś cele charytatywne. A każdy prywatnie i po cichu snuje refleksje nad ostatnim rokiem i patrząc w przyszłość życzy sobie, aby była ona jasna. Oczywiście nie może zabraknąć szampana, który stał się jednym z ważnych symboli wchodzenia w Nowy Rok.
Choć w różnych krajach i kulturach jest on inaczej obchodzony, a nawet w zupełnie innym czasie, jego dokładna data jak i sam charakter uroczystości zmieniał się z czasem. To, co znamy pod określeniem Nowego Roku „stworzono” już tysiące lat temu w starożytnym Babilonie. Miał miejsce wówczas aż jedenastodniowy festiwal wiosny. Dopiero Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański, gdzie 1 stycznia stał się powszechnym dniem obchodów. Warto zwrócić także uwagę na to, że wczesne świętowanie tego dnia miało bardziej pogański charakter – obchodzono ziemskie cykle; później swój ślad na obchodach odcisnęło chrześcijaństwo. W XX wieku Nowy Rok przeszedł ogromną metamorfozę, w większości jego celebrowanie jest już oddzielone od religijnych praktyk.
Czy wiedziałeś, że..
Robienie hałasu i rozniecanie ognia w noc sylwestrową wynikało z popularnego przekonania z dawnych czasów, że hałas i ogień mogą odstraszyć złe duchy i przynosić szczęście. Fajerwerki to taka pozostałość po tych zwyczajach.
Świece są używane jako tradycyjny symbol Nowego Roku i można zobaczyć ich obecność w tym czasie w wielu krajach i kulturach. Mówi się, że świeca jako symbol pomyślności wyłoniła się ze wczesnych wierzeń o tym, że dym z niej dotrze do samych niebios. Ludzie mieli posyłać to światło po to, aby sam bóg odpowiedział na ich najskrytsze modlitwy. Współcześnie wierzy się, że świece rozsiewają wokół siebie światło, radość i ciepło.
Podobno prawie połowa z nas podejmuje noworoczne postanowienia. Niestety połowa z tej połowy rezygnuje z nich już w drugim tygodniu stycznia…
Warto dobrze dobrać towarzystwo, z którym spędzi się noc sylwestrową. Dlaczego? Według pewnych przesądów pierwsza osoba, którą spotkamy w Nowym Roku, może wpłynąć na atmosferę całego roku.
Jeśli marzycie znaleźć się na największym i najbardziej spektakularnym przywitaniu Nowego Roku, wybierzcie się do Sydney w Australii. A dokładnie mówiąc na słynny most Harbour Bridge. To właśnie tam o północy rozbłyska pond 80 tys. sztucznych ogni.
We Włoszech wiele osób zakłada czerwoną bieliznę w Nowy Rok. A wszystko przez to, że panuje tam przekonanie, że przynosi ona szczęście przez cały rok.
Holendrzy mają dość osobliwą tradycję świętowania tego dnia. Wiecie, o co chodzi? Robią ogniska na ulicy, mało tego, używają do tego choinek.
Mieliście świadomość, że największe spożycie szampana przypada na Nowy Rok? Tak, to właśnie w tym dniu triumfuje jako alkohol ten trunek.
Szukasz doświadczonego tłumacza do projektu, który zamierzasz zrealizować w Nowym Roku? Chcesz, aby była to osoba posiadająca także niezbędną wiedzę z twojej branży? Właściwego eksperta najprościej znaleźć przez renomowane biuro tłumaczeń. Dzięki temu sprawnie docierasz do odpowiedniego specjalisty i masz pewność, że oddajesz pracę profesjonaliście, którego nazwisko gwarantuje najwyższą jakość przekładu.
Pierwszy dzień Nowego Roku
Około 2000 roku p.n.e. mieszkańcy Mezopotamii znani byli z tego, że po raz pierwszy obchodzili Nowy Rok.
We wczesnym Rzymskim kalendarzu obchodzono Nowy Rok 1 marca. Rzymianie czcili w tym dniu Janusa – bóstwo staroitalskie, bóg wszelkich początków, opiekun drzwi, bram, przejść i mostów. Nowe obchody Nowego Roku przeniesiono na styczeń z dość urzędowych powodów… Tak, aby nowo mianowani rzymscy konsulowie rozpoczęli swoją kadencję przed rozpoczęciem działań wojennych w Iberii.
W starożytnym Egipcie obchodzono Nowy Rok po wylewie Nilu. Egipcjanie kierowali się widocznością najjaśniejszej gwiazdy Syriusza. Obchodzili festiwal o nazwie Wepet Renpet, co oznacza otwarcie roku. Rytuały religijne były praktykowane z okazji odrodzenia i płodności pól uprawnych w pobliżu Nilu.
Ponad 3000 lat temu, za czasów dynastii Shang, Chińczycy obchodzili Nowy Rok, aby uczcić początek wiosennego sezonu sadzenia. Według legend, Nian, mityczny potwór, żerował na wieśniakach o tej porze roku. Chcąc odstraszyć potwora ludzie zaczęli dekorować domy czerwonymi papierowymi dekoracjami i światełkami. W X wieku, ten czas świąteczny trwający 15 dni obchodzono z fajerwerkami, aby wyeliminować złe duchy. Chiński Nowy Rok zwykle przypada od końca stycznia do początku lutego.
W średniowiecznej Europie obchody Nowego Roku 1 stycznia nie zawsze były przestrzegane. Czasami obchodzono go 25 grudnia, 1 marca i 25 marca (Święto Zwiastowania).
W 1752 roku Anglia i jej amerykańskie kolonie oficjalnie przyjęły 1 stycznia jako Nowy Rok.
Kalendarz gregoriański wszedł w życie w 1582 roku. Został wprowadzony przez papieża Grzegorza XIII. Po jego przyjęciu 1 stycznia został odnowiony jako Nowy Rok.
Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługuje się kalendarzem juliańskim (kalendarz słoneczny opracowany na prośbę Juliusza Cezara przez greckiego astronoma Sosygenesa, a wprowadzony do użytku w 45 roku p.n.e.) i w związku z tym pierwszy dzień Nowego Roku witają 14 stycznia (data według kalendarza gregoriańskiego).
Chiński Nowy Rok w 2019 roku wypadnie 5 lutego, żydowski (Rosz ha-Szana /Rosz Haszana /w naszym kraju określany też jako tzw. Święto Trąbek) od 30 września do 1 października, z kolei muzułmański na 31 sierpnia.
Co ludzie na całym świecie postanawiają sobie na Nowy Rok?
Postanowienia noworoczne stały się nieodłącznym elementem wchodzenia w Nowy Rok. Kiedy symbolicznie odchodzi stary rok i zbliża się ten nowy wiele osób snuje refleksje na temat swojego życia, podsumowuje różne wybory i zastanawia się co też trzeba zmienić.
Postanowienia noworoczne są więc doskonałą okazją dla każdego, komu nie udało się wprowadzić zmian, o których mówili. A jeszcze dla nich to świetny czas, aby podjąć się nowych rzeczy.
Poprawię swoje życie.
Będę lepszym człowiekiem.
Przejdę na dietę. Chcę schudnąć.
Zacznę ćwiczyć.
Oduczę się złych nawyków.
Postaram się popracować nad pozbyciem się problemów z życia osobistego.
Nauczę się nowego języka obcego.
Będę więcej korzystać z życia.
Zmienię pracę. /Znajdę dodatkowe zajęcie, aby więcej zarabiać.
Pójdę na kurs.
Te i wiele im podobnych rzeczy, to jedne z najczęstszych postanowień noworocznych. A Wy, co postanawiacie na Nowy Rok…?
Noworoczne smakołyki
Marynowane śledzie dość często je się w Polsce po to, aby zapewnić sobie dobrobyt i szczęście w Nowym Roku. Oczywiście w zależności od regionu w naszym kraju, panują inne zwyczaje.
Francuzi zazwyczaj witając Nowy Rok nie tylko wznoszą noworoczny toast z szampana, ale całują się pod jemiołą.
Filipińczycy lubią hałasować w tym czasie. Wszystko przez to, że wierzą w to, iż hałas odstraszy złe istoty. Warto jeszcze dodać, że bardzo często o północy mają ucztę składającą się z dwunastu różnych i okrągłych owoców, które symbolizują szczęście przez dwanaście miesięcy w roku.
Grecy świętują ucztując i oddając się grom karcianym. O północy światła są wyłączone, a po nich pojawia się ciasto zawierające monetę. Kto zdobędzie kawałek ciasta z nią w środku, wygrywa szczęście na przyszły rok.
Hiszpanie mają zwyczaj zjedzenia dwunastu winogron, z których każdy spożywają o północy.
W Ameryce Południowej jada się tzw. Hoppin John. Jest to tradycyjne świąteczne danie z grochu (symbol monet) w sosie lub z wieprzowiny i grochu z ryżem, często podawane z dodatkami lub gotowanymi warzywami koloru zielonego (barwa pieniędzy) i chleb kukurydzianego (kolor złota). Mówi się, że danie przynosi szczęście w Nowym Roku.
Przysłowia polskie o Nowym Roku
Czas Nowego Roku ma także swoje silne odbicie w polskich przysłowiach. Wystarczy zerknąć do pierwszego z brzegu kalendarza ściennego, aby o tym się przekonać. Wiele z nich mówi o pogodzie, urodzajach i dostatku. Oto kilka z nich.
„Jaki Nowy Rok, taki cały rok.”
„Jak Nowy Rok jasny i chłodny – cały roczek pogodny i płodny.”
„Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.”
„Noworoczna pogoda słońcu w lecie sił doda.”
„Gdy Nowy Rok w progi, to stary w nogi.”
„Gdy w Nowy Rok skwar i upał, baran wilka będzie chrupał.”
Życzenia noworoczne w różnych językach
Jak powiedzieć szczęśliwego Nowego Roku w różnych językach? Jeśli chcecie przesłać Waszym znajomych z innego kraju życzenia noworoczne mamy dla Was małą pomoc.
Happy New Year! (angielski)
Gelukkige nuwe jaar! (afrykanerski)
Urte berri on! (baskijski)
Sretna Nova godina! (chorwacki)
Šťastný nový rok! (czeski)
Godt cytar! (duński)
Maligayang Bagong Taon! (filipiński)
Bonne année! (francuski)
Ευτυχισμένο το νέο έτος! (grecki)
Hauʻoli makahiki hou! (hawajski)
Feliz año nuevo! (hiszpański)
Gleðilegt nýtt ár! (islandzki)
Frohes neues Jar! (Niemiecki)
Srečno novo leto! (słoweński)
Mutlu Yıllar! (turecki)
Blwyddyn Newydd Dda! (walijski)
Boldog új évet! (węgierski)
Felice anno nuovo! (włoski)
Czegoż w tym nowym roku żądać mam dla siebie?
Tymi słowami Adam Mickiewicz zaczyna swój utwór zatytułowany „Nowy Rok”. A Wy czego życzycie dla siebie w nadchodzącym 2019 roku?
Wszystkim tłumaczom, i nie tylko, z okazji nadchodzącego Nowego Roku życzymy wszelkich pomyślności!
Wraz z nadejściem Nowego Roku poszukujesz zdolnego tłumacza, któremu mógłbyś powierzyć projekt? Zależy ci na osobie posiadającej doświadczenie, wiedzę i niezbędne umiejętności w twojej branży? Najprościej znaleźć odpowiedniego eksperta przez renomowane biuro tłumaczeń. To, co najważniejsze, a co da daje ci wybór takiej drogi poszukiwań, to gwarancja najwyższej jakości tłumaczeń.